Metody pracy
Manipulacja powięzi
Jest to metoda terapii manualnej o bardzo dużej skuteczności w normalizowaniu dolegliwości bólowych narządu ruchu. Twórcą metody jest włoski fizjoterapeuta Luigi Stecco, który w oparciu o anatomię i fizjologię oraz na podstawie przeprowadzonych przez siebie zabiegów, opracował ten innowacyjny system terapeutyczny.
Fizjoterapeuta przeprowadzający zabieg manipulacji powięzi rozpoczyna od dokładnej analizy obecnych dolegliwości jak i urazów wcześniejszych, które mają wpływ na aktualne dolegliwości.
Pracując na punktach sklejenia powięzi możemy radzić sobie z zaburzeniami w obrębie stawów, mięśni i układów wewnętrznych. Celem terapii jest poprawa stanu i przywrócenie fizjologicznego ślizgu w zmienionej chorobowo tkance.
Charakterystyczne dla metody Stecco jest to, że nie pracujemy w miejscu bólu lecz w miejscu jego przyczyny.
Po przeprowadzonej terapii zaczyna się reakcja zapalna która osiąga szczyt po 12 godzinach i kończy się po 48-72 godzinach. Po 96 godzinach rezultat leczenia staje się najbardziej widoczny. Stan zapalny jest częścią leczenia i nie należy przyjmować leków
Terapia manualna Kalnetborn – Evjenth
Terapia zajmująca się dysfunkcjami narządu ruchu, której celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa ruchomości w stawach. Częścią tej terapii są manualne mobilizacje tkanki mięśniowej, stawów i układu nerwowego. Jest to jedna z najbardziej znanych metod postępowania terapeutycznego. Składa się z obszernej diagnostyki (oceny biomechanicznej i funkcjonalnej) dzięki, której fizjoterapeuta może ocenić stan pacjenta.
Na tej podstawie wybiera odpowiednią metodę leczenia. W zależności od rodzaju dysfunkcji stosuje się różne techniki terapeutyczne. Jeśli u pacjenta stwierdzono ograniczoną ruchomość stawu fizjoterapeuta stosuje metody zwiększające ruchomość, jak np. mobilizacje stawów, nerwów, czy tkanek miękkich. Jeśli jednak ruchomość ta jest zbyt duża podejmuje się leczenie zmniejszające jego ruchomość (np. ćwiczenia stabilizujące).
FDM
FDM sprawdza się w terapii chronicznego bólu opornego na inne terapie. To działanie na powięź za pomocą mocnego ucisku i przesuwania tkanek. Zakłada, że każdy uraz w organizmie, np. przeciążenie mięśni czy skręcenie stawu skokowego powoduje uszkodzenie i sklejenie powięzi, która ulega zmianom kształtu, co jest przyczyną bólu i utraty funkcji. Naprawienie powięzi dzięki manualnym technikom prowadzi do poprawy funkcji i obniżenia bólu. Powięź podczas urazu ulega rozmaitym odkształceniom – rozerwaniom, zgrubieniom, zgnieceniom i rozciągnięciom. Ponieważ jest to struktura mocno unerwiona, kiedy doznaje urazu – po prostu naprawdę boli. Uszkodzona traci swoją elastyczność i zdolność ślizgu, co skutkuje na przykład zaburzeniami ruchomości w stawie.
Suche igłowanie
Suche igłowanie jest nowoczesną i coraz powszechniejsza metodą fizjoterapii mającą na celu zmniejszenie bólu. Polega na nakłuciu punktu spustowego w mięśniu lub nakłuciu napiętego pasma mięśniowego za pomocą sterylnych, jednorazowych igieł w celu leczenia bólu mięśniowo-powięziowego i dysfunkcji w obrębie narządu ruchu.
Podczas zabiegu fizjoterapeuta oddziałuje na płytkę nerwowo-mięśniową w mięśniu, stymulując komórki mięśniowe organizmu do regeneracji i przebudowy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia i ustąpienia bólu. Chociaż igła nie kojarzy się z niczym przyjemnym, jest to metoda bezpieczna i skuteczna w leczeniu przewlekłych i ostrych dolegliwości bólowych.
Kinesiotaping
Kinesiotaping to technika plastrowania używana przez fizjoterapeutów w leczeniu dolegliwości ze strony mięśni i stawów. Efektem stosowania taśmy kinezjologicznej jest m.in. złagodzenie bólu, zniesienie obrzęków i poprawa krążenia.
Naklejona na ciało taśma kinezjologiczna powoduje uniesienie naskórka, co zwiększa przestrzeń pomiędzy skórą a mięśniami i osłaniającą je powięzią. Sprzyja to lepszej pracy układu limfatycznego. Chłonka zaczyna krążyć sprawniej – zachodzi naturalny drenaż limfatyczny, który wpływa na zniesienie obrzęku oraz przyspieszenie regeneracji tkanek.
Zmniejsza się siła nacisku na rozmieszczone na skórze receptory odpowiedzialne za odczuwanie bólu, dlatego dolegliwości stają się mniej dokuczliwe. Spada także nadmierna wrażliwość skóry na bodźce – dotyk, ciepło, zimno. Komfort noszenia zwiększa wodoodporność plastrów – podczas terapii można swobodnie zażywać kąpieli. Odpowiednio naklejone utrzymują się na skórze nawet przez 7 dni. Plastry można naklejać na prawie wszystkiego części ciała. Charakteryzują się tym, że ich przyklejenie nie usztywnia ani nie zakłóca przebiegu ruchu, umożliwia natomiast dynamiczną pracę skóry wraz z przyklejoną taśmą.
Ruch – poprawne wzorce ruchowe
Twój trwały powrót do zdrowia zazwyczaj wymaga wprowadzenia odpowiedniego ruchu, aby utrzymać efekt terapii. W celu osiągnięcia pełnego sukcesu terapii i utrwalić jej efekty, pomagamy pacjentom pracować nad zmianą ich wzorców ruchowych. Nie jesteśmy przecież tylko chorą nogą bądź samym bolącym kręgosłupem. Ciało jest złożone z wielu elementów, których prawidłowe funkcjonowanie może zapewnić jedynie zrównoważona rehabilitacja.
Treningi funkcjonalne
Zajęcia zawierają elementy przygotowania motorycznego oraz treningu funkcjonalnego. Są uzupełnieniem treningu sportowego w klubach, gdzie bardzo często brakuje czasu na ćwiczenia wzmacniające i zapobiegające kontuzjom.
