Leczenie wad postaw u dzieci - PROBALANS - Studio Fizjoterapii Funkcjonalnej
Leczenie wad postaw u dzieci

Leczenie wad postaw u dzieci

 

Twoje dziecko garbi się?

Kolana schodzą mu się do środka? 

Boisz się, że będzie miało krzywe plecy? 

Wady postawy, które nie są korygowane w młodości mogą negatywnie wpływać na wizualny aspekt w życiu dorosłym. Będą również zwiększać ryzyko bólów kręgosłupa lub innych obszarów w przyszłości.

Okrągłe plecy, koślawe kolana, płaskostopie to stany które można poprawić poprzez wprowadzenie odpowiedniej fizjoterapii. 

Zapisz dziecko na wizytę i zadbaj o jego przyszłość!

Co uważają o nas osoby które nam zaufały?

Kto z naszego PRO zespołu jest gotowy ci pomóc?

Ilu osobom udało nam się pomóc?

W Probalans Studio Fizjoterapii Funkcjonalnej każdego dnia skupiamy się na indywidualnych potrzebach i zdrowiu naszych pacjentów. Dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi naszego zespołu, w zeszłym roku udało nam się pomóc aż 5789 osobom odzyskać pełnię zdrowia i radość z aktywnego życia. Tylko w ostatnim miesiącu nasza pomoc dotarła do 461 pacjentów, co potwierdza skuteczność naszych metod i zaufanie, jakim nas obdarzacie. Dziękujemy, że możemy być częścią Waszej drogi do lepszego samopoczucia!

0
W zeszłym roku
0
W ostatnim miesiącu

Jakie są najczęstsze wady postawy u dziecka?

Wady postawy u dzieci mogą wynikać z wielu czynników, w tym genetycznych, nawyków posturalnych, sposobu spędzania czasu (np. dużo czasu przed ekranem), noszenia ciężkich plecaków czy też problemów zdrowotnych. Do najczęściej występujących wad postaw u dzieci należą: 

 • plecy okrągłe, 
 • plecy wklęsłe, 
 • skolioza, 
 • kolana koślawe lub szpotowe, 
 • klatka szewska, 
 • płaskostopie.

Jak korygować wady postawy u dzieci?

Korygowanie wady postawy powinno odbywać się poprzez fizjoterapię. Leczenie wad postaw u dzieci za pomocą fizjoterapii polega na manualnej pracy fizjoteraputa na przykład poprzez masaż oraz wprowadzeniu odpowiednich ćwiczeń korekcyjnych. Leczenie wad postawy u dzieci odbywa się też poza gabinetem fizjoterapii. Polega na wykonywaniu ćwiczeń zaplanowanych przez fizjoterapeutę w domu oraz przyjmowanie odpowiednich pozycji podczas siedzenia przy biurku lub odpoczynku. 

Ile trwa rehabilitacja wady postawy u dzieci?

Czas rehabilitacji w przypadku wady postawy u dzieci może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj wady postawy, jej stopień zaawansowania, wiek dziecka oraz skuteczność terapii. Ogólnie rzecz biorąc, im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepsze będą wyniki i krótszy czas trwania terapii.

 

Ostateczną długość leczenia wad postawy u dzieci i jego skuteczność najlepiej jest ustalić w oparciu o indywidualne potrzeby i odpowiedzi dziecka na rehabilitację, dlatego ważne jest regularne monitorowanie postępów przez fizjoterapeutę.

Czy fizjoterapeuta diagnozuje wady postawy u dziecka?

Tak, fizjoteraputa diagnozuje wady postawy u dziecka. Nasza oceny wad postawy u dziecka składa się z kilku etapów. 

 • wywiad z rodzicem i dzieckiem, 
 • ocena wizualna postawy ciała, 
 • badanie z użyciem pionu, 
 • badanie skoliometrem, 
 • badanie elastyczność mięśni, 
 • badanie stóp podoskopem. 

Dzięki tak złożonej ocenie fizjoterapueta jest w stanie ocenić postawę dziecka pod kątem wady postawy. 

Leczenie wad postawy u dzieci - FAQ

Poprawa wady postawy po rehabilitacji jest zazwyczaj widoczna po kilku wizytach. Jest ona zależna od typu wady postawy oraz jej zaawansowania. Korygowanie wady postawy przez fizjoterapię jest również zależne od zaangażowania dziecka w ćwiczenia do wykonywania w domu.

Pierwszym specjalistą, który powinien ocenić wadę postawy dziecka jest fizjoterapeuta. Jeśli konieczne będzie wykonanie zdjęcia RTG dla oceny bocznego skrzywienia kręgosłupa, czyli skoliozy to fizjoterapeuta skieruję Twoje dziecko do ortopedy. 

Tak, wiele wad postawy u dzieci można skorygować, zwłaszcza gdy są one zdiagnozowane we wczesnym stadium rozwoju. Skuteczność korekty zależy od rodzaju i stopnia wady postawy oraz od indywidualnych cech dziecka. Leczenie wady postawy polega na fizjoterapii. 

Tak, większość wad postaw u dziecka można wyleczyć. Skuteczność i czas leczenia jest zależny od rodzaju wad postawy u dziecka oraz stopnia jej zaawansowania. Im szybciej rozpocznie się leczenia wady postawy poprzez fizjoterapię u dziecka tym większe jest prawdopodobieństwo jej wyleczenia.