3 najlepsze sposoby na napięciowy ból głowy - PROBALANS - Studio Fizjoterapii Funkcjonalnej

Adres

Wysogotowo ul. Batorowska 11

Godziny Otwarcia

Pon - Pt: 7 - 20, Sb: 8 - 14
Napięciowe bóle głowy leczenie

3 najlepsze sposoby na napięciowy ból głowy

Większość z nas co jakiś czas boryka się z problemem bólu głowy. Większość bólów głowy jest spowodowanym napięciowym bólem głowy. Ten rodzaj bólu głowy występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Napięciowy ból głowy jest  powodem gorszego samopoczucia, frustracji oraz obniżenia jakości wielu aspektów życia. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj około 30 roku życia. 

Napięciowe bóle głowy leczenie – 3 skuteczne sposoby na napięciowy ból głowy

  1. Masaż. 

Główną przyczyną powstawania napięciowego bólu głowy jest napięcie mięśni wokół szyi i karku, które z przechodzi z szyi i karku na mięśnie w okolicy głowy. W związku z tym niezwykle skuteczną metodą radzenia sobie z tego rodzaju bólem jest masaż mięśni szyi, karku oraz głowy przez fizjoterapeutę. 

Podczas masażu fizjoterapeuta używa różnych technik pracy np. uciskania, ugniatania czy rozciągania danych mięśni. Dzięki temu zaczyna przepływać przez nie więcej krwi i stają się one mniej spięte, bardziej miękkie oraz mniej bolesne. Po masażu głowa staje się luźna i lekka, a dolegliwości bóle zazwyczaj mijają. Nie od dziś wiadomo, że masaż jest formą relaksu dla całego naszego ciała, dlatego zmniejsza on stres, niepokój i napięcie całego ciała, czyli drugą przyczynę powstawania napięciowego bólu głowy. 

  1. Ćwiczenia dostosowane do Ciebie. 

Odpowiednia aktywność fizyczna wpływa na zmniejszenie stresu oraz rozruszanie naszych mięśni po długim siedzeniu, dlatego będzie ona pomocna w radzeniu sobie z bólem napięciowym głowy. Jeśli wcześniej nie ćwiczyłeś/aś zbyt wiele ważne jest, aby zacząć stopniowo, najlepiej pod okiem specjalisty np. trenera, fizjoterepeuty lub instruktora danej aktywności. Pozwoli to dobrze zaplanować ćwiczenia oraz uniknąć kontuzji. 

Brak czasu dla siebie, wiele obowiązków związanych z domem i dziećmi to kwestie, które mogą wywoływać przewlekły stres i napięcie. Formą aktywności, którą szczególnie polecamy naszym pacjentom jest joga. Zajęcia te pozwolą Ci znaleźć chwilę wytchnienia, rozładować stres oraz rozruszać swoje ciało.  

  1. Praca przy komputerze – zaplanowanie odpowiednich przerw.

Osoby pracujące przy komputerze to grupa, która jest zwłaszcza narażona na występowanie napięciowego bólu głowy. Wiąże się to z długotrwałą pozycją siedzącą, wysunięciem głowy do przodu oraz niekorzystnym wpływem światła emitowanego z monitora. 

Rozwiązaniem są przerwy robione co 30 minut, które możesz wykorzystać np. na wypicie szklanki wody. Dzięki temu Twoje ciało nie zasiedzi się przez dłuższy czas,a Ty zadbasz o odpowiednie nawodnienie, które również wpływa na napięciowe bóle głowy.  

Jeśli tak częste przerwy nie są możliwe spróbuj chociaż jak najczęściej wykonać ruchu szyją na boki. Wpłynie to pozytywnie na mięśnie, które dzięki ruchom będę mniej spięte. 

Napięciowe bóle głowy – objawy

Napięciowy ból głowy jest jednym z najczęstszych rodzajów bólów głowy. Napięciowy ból głowy zazwyczaj charakteryzuje się bólem o umiarkowanej intensywności. Jest często opisywany jako uciskania wokół głowy. Napięciowy ból głowy trwa zazwyczaj od kilkudziesięciu minut do kilku dni. Dolegliwości często rozpoczynają się od spięcia mięśni w okolicy karku i szyi przechodząc do głowy i zazwyczaj będąc obustronne. 

Bóle głowy napięciowe prowadzą co rozdrażnienia, niepokoju, problemów z pamięcią i koncentracją. Leki przeciwbólowe przeważnie nie zmniejszają objawów, ponieważ przyczyną powstawania napięciowego bólu głowy jest spięcie mięśni szyi czy karku oraz stres, ale o tym za chwilę. 

Napięciowe bóle głowy przyczyny

Przyczyna powstawania napięciowego bólu głowy nie jest w pełni poznana. Znamy jednak czynniki, które mogą wyzwalać epizody napięciowego bólu głowy. 

  1. Napięcie mięśni karku lub szyi

Długotrwałe napięcie mięśni karku oraz szyi może prowadzić do powstawania napięciowego bólu głowy. Mięśni szyi i karku są połączone z mięśniami głowy, dlatego napięcie z szyi przenosi się na głowę. Napięcie mięśni jest spowodowane długim przebywaniem w pozycji siedzącej, ograniczoną aktywnością fizyczną lub stresem. 

Szczególnie narażoną grupą na występowanie napięciowego bólu głowy są osoby pracujący przy komputerze. Pozycja siedząca połączona z głową wysuniętą do przodu jest przyczyną napięciowego bólu głowy. 

  1. Stres

Silny stres emocjonalny, napięcie psychiczne oraz problemy związane z życiem codziennym mogą być związane z występowaniem napięciowego bólu głowy. Zdarza się, że tych przypadkach napięciowy ból głowy przyjmuje formę przewlekłą. 

  1. Sen

Sen jest bardzo istotnym czasem w trakcie, którego nasz organizm się regeneruje. Niewystarczająca ilość snu może powodować napięciowy ból głowy. Ważną kwestią jest również jakość naszego snu. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule: https://pro-balans.pl/5-sposobow-na-lepszy-sen/

  1. Odwodnienie

Osoba dorosła powinna w ciągu dnia wypić co najmniej 2 litry wody. Jeśli wypija mniej jest narażona na odwodnienia co może wywoływać napięciowe bóle głowy.

Jak odróżnić napięciowy ból głowy od migreny?

Objawy napięciowego bólu głowy są zazwyczaj możliwe do odróżnienia od objawów migreny. Ból głowy wywołany przez migrenę ma większą intensywność, a wykonywanie aktywności fizycznej w trakcie epizodu jest przeważnie niemożliwe. W przypadku napięciowych bólów głowy lekka aktywność fizyczna może zmniejszyć objawy. 

W trakcie migreny pojawiają się też inne charakterystyczne objawy takie jak nudności oraz nadwrażliwość na światło lub dźwięk. Objawy te mogą występować również w trakcie napięciowego bólu głowy, ale ich intensywność jest niewielka.

Napięciowy ból głowy – najczęściej zadawane pytania

Jak boli napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy jest bólem o umiarkowanym  natężeniu i na ogół występuje obustronnie. Możesz go odczuwać jako uczucie ściśnięcia głowy, jakbyś nosił za ciasną czapkę. Często rozpoczyna się uczucia napięcia mięśni szyi i karku. Trwa od kilkudziesięciu minut do kilku dni.

Jak się pozbyć napięciowych bólów głowy?

Napięciowy ból głowy wynika głównie z napięcia mięśni w obszarze szyi i karku, które przenosi się na mięśnie w okolicy głowy. Dlatego bardzo efektywnym sposobem radzenia sobie z tym rodzajem bólu jest korzystanie z masażu mięśni szyi, karku i głowy przez rehabilitanta. 

Od dawna już wiadomo, że masaż działa jako forma relaksu dla całego ciała, co przyczynia się do redukcji stresu, niepokoju i napięcia w całym organizmie – co stanowi drugą przyczynę powstawania napięciowego bólu głowy.

Innym sposobem pozbycia się napięciowego bólu głowy jest lekka aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie ciała oraz dobry sen. 

Jak boli głowa na tle nerwowym?

Ból głowy związany z nerwami i stresem to ból głowy napięciowy. Napięciowy ból głowy to dość łagodny rodzaj bólu, który zazwyczaj występuje po obu stronach głowy. Charakteryzuje go umiarkowane natężenie, a doświadcza się go często jako uczucie ściskania wokół głowy, podobne do noszenia zbyt ciasnej czapki. Często zaczyna się od odczuwanego napięcia w mięśniach szyi i karku. Okres trwania tego rodzaju bólu może się różnić, utrzymując się od kilkudziesięciu minut do kilku dni

Czy napięciowe bóle głowy są groźne?

Bóle napięciowe głowy nie stanowią zagrożenia dla Twojego życia. Natomiast w dużym stopniu wpływają na jego jakość. Rozdrażnienie, niepokój, problemy z koncentracją i pamięcią to stany, które są wywoływane przez długotrwały napięciowy ból głowy.

Ile dni może trwać napięciowy ból głowy?

Ból głowy napięciowy trwa zazwyczaj od 30 minut do kilku dni.  Jeśli nie zastosujesz żadnej formy łagodzenia go poprzez na przykład masaż, a dalej będzie narażony na czynniki, które go wywołują może on trwać znacznie dłużej. W związku z tym tak ważne jest wprowadzenie odpowiednich masaży przez fizjoterepeutę oraz próbę zmniejszenia stresu np. poprzez spacer lub inną aktywność fizyczną.

Jak rozładować napięcie w głowie?

Napięcie w głowie możemy rozładować poprzez rozładowanie stresu, który towarzyszy nam na co dzień. Sposobem mogą być ćwiczenia fizyczne lub inna forma spędzania czasu, która potrafi Cię zrelaksować. Świetnym rozwiązaniem jest masaż okolicy szyi, karku oraz głowy, który zmniejszy napięcie mięśni w tym obszarze oraz rozładuje stres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *