5 sposobów na lepszy sen - PROBALANS - Studio Fizjoterapii Funkcjonalnej
Chcesz umówić się na wizytę?

Adres

Wysogotowo ul. Batorowska 11

Godziny Otwarcia

Pon - Pt: 7 - 20, Sb: 8 - 14

5 sposobów na lepszy sen

Sen jest potrzebny naszemu organizmowi do prawidłowej regeneracji bez, której łatwiej złapać kontuzję, infekcję oraz pogorszyć swój stan zdrowia. Prawidłowy sen zapewnia poprawne funkcjonowanie wszystkich układów w naszym ciele np. krwionośny, mięśniowy 🫀🦵

Mogłoby się wydawać, że prawidłowy to znaczy długi, ale nie zawsze tak jest. Ważniejsza do długości snu jest jego jakość 📈

Poniżej 5 pozytywnych nawyków, które pomogą Tobie poprawić jakość swojego snu:

1. Regularne pory zasypiania i budzenia się 😴

Nasz organizm działa w rytmie dobowym, który określa nie tylko pory snu i czuwania, ale także odżywiania się, wydzielania hormonów oraz innych procesów.

2. Nie pij kawy po godzinie 15 ☕

Okres półtrwania kofeiny zawartej w kawie, czyli czas jaki zajmuje organizmowi usunięcie połowy przyjętej dawki średnio wynosi 5 godzin. Oznacza to, że kawa, którą wypijesz późnym popołudniem podczas Twojej pory zasypiania może nadal wywierać na Ciebie wpływ.

3. Stwórz rytuał 👍

Przykładem mogą być ćwiczenia rozciągające lub oddechowe, spacer lub czytanie książki. Wybierz opcję, która najbardziej Ci odpowiada.

4. Unikaj światła niebieskiego 📺

Najpóźniej 1 h przed snem wyłącz nie korzystaj z telefonu, komputera oraz nie oglądaj telewizji. Emitowane z ekranów światło niebieskie może utrudniać zasypiania.

5. Nie objadaj się przed snem 🍽

Postaraj się zjeść posiłek co najmniej 2 h przed snem, aby Twój układ pokarmowy również mógł odpocząć w trakcie nocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *