Choroba Osgood-Schlattera/jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej
Choroba Osgood-Schlattera, inaczej nazywana jałową martwicą kości piszczelowej jest najczęściej spotykana u dzieci uprawiających sport. Objawia się bólem pod kolanem oraz obrzękiem w tym miejscu.
Stopień zaawansowania
- I – ból występuje po aktywności fizycznej i utrzymuje się do 24 godzin;
- II – ból występuje po aktywności fizycznej i utrzymuje się powyżej 24 godzin;
- III – ból występuje nie tylko po aktywności fizycznej, ale również podczas czynności dnia codziennego.
Powstawanie
W pobliżu przyczepu mięśnia czworogłowego uda do kości piszczelowej znajduje się chrząstka nasadowa. Jest to obszar, w którym kość wzrasta na długość. Cykliczna praca mięśnia podczas takich aktywności jak bieg lub skoki wywołuje stan zapalny tym w miejscu.
Rozpoznanie
Do zdiagnozowania wystarczy zazwyczaj wywiad oraz badanie manualne. Czasem dla potwierdzenia lub kontroli przebiegu choroby warto wykonać zdjęcie RTG stawu kolanowego.
Leczenie
Leczenie choroby Osgooda-Schlattera polega na zmniejszeniu ból pacjenta i wdrożeniu działań profilaktycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka nawrotu dolegliwości.
Zmniejszenie obciążeń treningowych połączone z odpowiednią pracą fizjoterapeuty pozwala zapomnieć o bólu i trenować bez ograniczeń.
Pomagam młodym sportowcom z bólem kolan wrócić na boisko, nawet jeśli trenują codziennie. Na co dzień wspieram młodych sportowców, którzy odczuwają ból podczas treningu lub chcą wrócić do zajęć sportowych po skręceniu lub złamaniu. Pomagam również aktywnym dorosłym, którzy chcą na przykład biegać, grać w tenisa i jeździć na rowerze bez dyskomfortu lub bólu.