Choroba Osgood-Schlattera/jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej - PROBALANS - Studio Fizjoterapii Funkcjonalnej
Chcesz umówić się na wizytę?

Adres

Wysogotowo ul. Batorowska 11

Godziny Otwarcia

Pon - Pt: 7 - 20, Sb: 8 - 14

Choroba Osgood-Schlattera/jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej

Choroba Osgood-Schlattera, inaczej nazywana jałową martwicą kości piszczelowej jest najczęściej spotykana u dzieci uprawiających sport. Objawia się bólem pod kolanem oraz obrzękiem w tym miejscu. 

Stopień zaawansowania 

  • I – ból występuje po aktywności fizycznej i utrzymuje się do 24 godzin;
  • II – ból występuje po aktywności fizycznej i utrzymuje się powyżej 24 godzin;
  • III – ból występuje nie tylko po aktywności fizycznej, ale również podczas czynności dnia codziennego.

Powstawanie 

W pobliżu przyczepu mięśnia czworogłowego uda do kości piszczelowej znajduje się chrząstka nasadowa. Jest to obszar, w którym kość wzrasta na długość. Cykliczna praca mięśnia podczas takich aktywności jak bieg lub skoki wywołuje stan zapalny tym w miejscu. 

Rozpoznanie

Do zdiagnozowania wystarczy zazwyczaj wywiad oraz badanie manualne. Czasem dla potwierdzenia lub kontroli przebiegu choroby warto wykonać zdjęcie RTG stawu kolanowego.

Leczenie 

Leczenie choroby Osgooda-Schlattera polega na zmniejszeniu ból pacjenta i wdrożeniu działań profilaktycznych mających na celu zmniejszenie ryzyka nawrotu dolegliwości.  

Zmniejszenie obciążeń treningowych połączone z odpowiednią pracą fizjoterapeuty pozwala zapomnieć o bólu i trenować bez ograniczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *