Uszkodzenie łąkotki – przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Uszkodzenie łąkotki to jedno z częstszych uszkodzeń w kolanie. Operować czy nie operować? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, u których zdiagnozowano uszkodzenie łąkotki. W tym artykule przybliżę Wam, jakie są możliwości leczenia pękniętej łąkotki w kolanie.
Co to jest łąkotka?
Łąkotka to struktura wewnątrz stawu kolanowego, która znajduje się pomiędzy kością udową, a piszczelową. W kolanie mamy dwie łąkotki tj. boczną i przyśrodkową. Zadaniem łąkotki bocznej i przyśrodkowej jest amortyzacja wstrząsów oraz zmniejszenie tarcia pomiędzy kośćmi. Pełnią rolę poduszek, które umożliwiają prawidłową pracę kolana.
Leczenie uszkodzonej łąkotki
Leczenie uszkodzonej łąkotki zależy od stopnia uszkodzenia, rodzaju urazu i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Możemy podzielić je na dwa rodzaje leczenia:
Leczenie łąkotki bez operacji
Fizjoterapia powinna być pierwszym krokiem dla pacjenta, u którego zdiagnozowano uszkodzenie łąkotki. Mowa tu zarówno o uszkodzeniach ostrych, czyli takich, gdy kolano nagle wykonało nienaturalny ruchu jak i przewlekłych, czyli tych, gdzie nie było żadnego konkretnego ruchu, który wywołał ból tylko narastał on stopniowo.
Odpowiednia przeprowadzona rehabilitacja pękniętej łąkotki pozwoli zmniejszyć ból oraz ewentualny obrzęk. Następnie wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych wzmocni kolano oraz polepszy jego stabilność.
Dużo część przypadków uszkodzenia łąkotek, a szczególnie tych przewlekłych czy zestarzałych dobrze reaguje na rehabilitacje pozwalając uniknąć operacji. Sprawdź historię naszego pacjenta (LINK).
W przypadku, gdy łąkotka jest uszkodzona na tyle, że pomimo kilku tygodni rehabilitacji pojawia się ból lub uczucie blokowanie w kolanie należy rozważyć operację. Nawet, jeśli rehabilitacja uszkodzonej łąkotki nie okaże się skuteczna i konieczna będzie operacja to dzięki fizjoterapii kolano będzie silniejsze i szybciej dojdzie do sprawności po zabiegu.
Leczenie łąkotki z operacją
W przypadku dużego uszkodzenia łąkotki lub uszkodzenia z innymi strukturami w kolanie np. z więzadłem krzyżowym przednim ACL konieczny może być zabieg operacyjny. Zabieg ten polega na szyciu lub usunięciu pękniętej łąkotki bocznej lub przyśrodkowej.
Drugim etapem leczenia pęknięcia łąkotki w tym przypadku jest rehabilitacja, która pozwoli kolanu dojść do pełnej sprawności oraz uchronić go przed kolejnymi urazami w przyszłości. Rehabilitacja po szyciu łąkotki trwa dłużej niż po jej usunięciu. Dzieje się tak, ponieważ w początkowej fazie fizjoterapii szyta łąkotka powinna być odciążona i wskazane jest chodzenie o kulach.
Objawy uszkodzenia łąkotki
Objawy uszkodzonej łąkotki mogą różnić się w zależności od stopnia i rodzaju uszkodzenia.
Osoby z uszkodzoną łąkotką często odczuwają ból w kolanie po stronie bocznej lub przyśrodkowej. Ból może być odczuwany zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i w spoczynku.
Uszkodzenie łąkotki może prowadzić do gromadzenia się płynu w stawie kolanowym, co może objawiać się obrzękiem wokół stawu. Kolano z uszkodzoną łąkotką boczną lub przyśrodkową daje objawy trzeszczenia, strzelania lub chrobotania podczas ruchu.
Uszkodzenie łąkotki może powodować ograniczony zakres ruchu w stawie kolanowym. Pacjenci mogą mieć trudności z pełnym prostowaniem lub zginaniem nogi.
Niektóre osoby z uszkodzeniem łąkotki mogą odczuwać trudności z pełnym obciążaniem stawu kolanowego, zwłaszcza podczas chodzenia lub stawiania nóg na podłożu.
Uszkodzenie łąkotki może powodować niestabilność stawu kolanowego, co objawia się uczuciem, że nogi „ustępują” lub „rozchodzą się” podczas poruszania się.
Przyczyny uszkodzenia łąkotki
Uszkodzenia łąkotek, wynikające z urazów, zazwyczaj pojawiają się w wyniku skręceń kolan, często występujących podczas aktywności sportowej, takich jak jazda na nartach czy gra w piłkę nożną. Te urazy mogą prowadzić do rozerwania łąkotek, a także do uszkodzeń innych struktur, takich jak więzadła, na przykład więzadło krzyżowe przednie czy więzadła poboczne.
Z kolei zwyrodnieniowe lub inaczej zestarzałe uszkodzenie łąkotki rozwija się w wyniku długotrwałego obciążenia stawu kolanowego, co może być efektem nadmiernej masy ciała lub wykonywania prac wymagających dużego wysiłku fizycznego. Charakterystyczna budowa anatomiczna kolan, taka jak szpotawość lub koślawość, może predysponować do występowania procesów degeneracyjnych w strukturach łąkotki.
Diagnozowanie uszkodzenia łąkotki
Uszkodzenie łąkotki bocznej lub przyśrodkowej może zdiagnozować fizjoterapeuta lub ortopeda wykonując odpowiednie ruchu i testy kolana. Diagnoza może być potwierdzona badaniem obrazowym.
Najbezpieczniejszym i najlepiej dostępnym badaniem obrazowym kolana jest USG. Niestety nie jest podczas niego widoczna cała łąkotka, więc nie można z pewnością określić czy jest uszkodzona. Dokładniejszym badaniem pokazującym uszkodzenia wewnątrz kolana będzie rezonans magnetyczny.
Źródła wykorzystane w publikacji:
Surgical Management of Degenerative Meniscus Lesions: The 2016 ESSKA Meniscus Consensus P. Beaufils – R. Becker, S. Kopf, M. Englund ,R. Verdonk, M. Ollivier, R. Sei
Kliniczna medycyna sportowa Peter Brukner, Karim Khan
Najczęściej zadawane pytania – FAQ
Co to znaczy uszkodzenie MM lub ML w kolanie?
MM oraz ML to skrót od łacińskiej nazw łąkotek. Nazwa łacińska boczna łąkotki to meniscus lateris,a przyśrodkowej to meniscus medialis.
Czy można wyleczyć łąkotkę bez operacji?
Tak, dużą części uszkodzeń łąkotki można wyleczyć bez operacji. Niezbędna jest wtedy fizjoterapia, która w pierwszej fazie leczenia pozwala zniwelować ból, obrzęk oraz ograniczony zakres ruchu. W dalszej fazie rehabilitacja wzmacnia kolano i poprawia jego stabilność.
Czy łąkotka może się sama zregenerować?
Tak, łąkotka może się sama zregenerować. Jej możliwości regeneracyjne zależą od tego jak duże jest jej uszkodzenie oraz miejsca uszkodzenia. Łąkotka posiada specyficzne miejsca,w których bardziej ukrwiona. Uszkodzenie w obrębie części czerwonej łąkotki, czyli bardziej ukrwionej daje jej większą szansę na regenerację.
Proces regeneracji łąkotki bocznej lub przyśrodkowej może zostać przyspieszony poprzez wprowadzenie odpowiednich ćwiczeń rehabilitacyjnych.
Kiedy łąkotka wymaga operacji?
Łąkotka wymaga operacji w przypadku jej dużych uszkodzeń przy, których ból oraz obrzęk utrzymuje się przez dłuższy czas. Wskazaniem do operacji jest również blokowanie się kolana, czyli moment
Brak poprawy po kilku tygodniach rehabilitacji jest wskazaniem do operacji kolana.
Czy pęknięcie łąkotki trzeba operować?
Nie każde pęknięcie łąkotki wymaga operacji. Na niewielkie uszkodzenia łąkotki zwykle dobrze działa odpowiednia rehabilitacja. W przypadku dużych urazów, po których pojawia się blokowanie lub niestabilność w kolanie wskazany jest zabieg szycia lub usunięcia łąkotki.
Przed zabiegiem warto zmniejszyć obrzęk, zwiększyć zakres ruchu oraz wzmocnić kolano podczas rehabilitacji przedoperacyjnej. Pozwoli to szybciej wrócić do sprawności po operacji.
Jaka jest poprawna nazwa – łąkotka czy łękotka?
Aktualnie w większości literatury medycznej używa się słowa łąkotka. Wyraz łękotka była używana dawniej, choć w słownik języka polskiego PWN wyjaśnia, że poprawna jest wersja łąkotka i łękotka.
Pomagam młodym sportowcom z bólem kolan wrócić na boisko, nawet jeśli trenują codziennie. Na co dzień wspieram młodych sportowców, którzy odczuwają ból podczas treningu lub chcą wrócić do zajęć sportowych po skręceniu lub złamaniu. Pomagam również aktywnym dorosłym, którzy chcą na przykład biegać, grać w tenisa i jeździć na rowerze bez dyskomfortu lub bólu.