Czym jest Pinoterapia – wskazania, przeciwwskazania i zalety
Czym jest pinoterapia

Czym jest Pinoterapia – wskazania, przeciwwskazania i zalety

Pinoterapia to koncepcja pracy ze schorzeniami narządu ruchu zawierająca w sobie zasób metod diagnostycznych i terapeutycznych stworzona przez lekarza ortopedę Radosława Składowskiego. Jest pomocna w terapii wielu dysfunkcji ortopedycznych, przewlekłych zespołów bólowych, czy urazów. Uwzględnia m.in. mobilizacje stawowe, terapię tkanek miękkich, a także masaż bańką chińską. To co wyróżnia jednak tę koncepcję i z czego słynie najbardziej to praca specjalnymi narzędziami – pinami i katami, którymi stymuluje się określone obszary ciała.

Pinoterapia – jak działa?

Pinoterapię zaliczamy do terapii odruchowych. Poprzez stymulację odpowiednich struktur na ciele pacjenta narzędziami – pinami i katami dochodzi do pobudzania ośrodków układu nerwowego, dzięki czemu dochodzi wtórnie do redukcji nadmiernych napięć, zmniejszenia bólu, czy poprawy zakresu ruchomości. 

Piny w fizjoterapii – co to jest?

Piny to metalowe narzędzia przypominające nieco gwoździe. Wykonane są ze stali albo z mosiądzu. Posiadają z jednej strony zaostrzoną końcówkę, którą wykonuje się techniki ostukiwania tkanek w celu stymulacji układu nerwowego oraz poprawy lokalnego ukrwienia danej tkanki. Druga końcówka natomiast jest płaska – „śrubokrętowa”. Służy przede wszystkim do technik punktowej kompresji konkretnych punktów powięziowych, znalezionych i zbadanych uprzednio przez fizjoterapeutę.

Czym są katy w pinoterapii

Katy w fizjoterapii – co to jest?

Katy to z kolei podłużne narzędzia posiadające stępione ostrze, którym można wykonywać techniki kompresyjne  z włączeniem przesuwania się po okolicy zabiegowej –  przykładowo wzdłuż tkanek przykręgosłupowych, czy też przegród międzymięśniowych. Oprócz tego można nim wykonywać głębokie rozcieranie tkanek miękkich, przypominające masaż poprzeczny. Drugi koniec kata to ząbki, które możemy zastosować alternatywnie do zaostrzonej końcówki pinów – w celu wykonania technik ostukujących.

Pinoterapia – jak przebiega zabieg?

Warto zaznaczyć, że oba te narzędzia nie przerywają ciągłości tkanek oraz są każdorazowo dezynfekowane po zabiegu. Podkreślić należy również, że w większości technik z użyciem tych narzędzi istotne w procesie diagnostyczno-terapeutycznym będzie dla nas wystąpienie charakterystycznego bólu w danym punkcie – innego niż podczas zwykłego nacisku na tkankę.

Przebieg zabiegu pinoterapii

Wskazania do pinoterapii

  • Bóle głowy
  • Dolegliwości bólowe odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa
  • Terapia blizn
  • Dolegliwości bólowe stawów obwodowych
  • Niektóre choroby neurologiczne
  • Stany pourazowe, kontuzje, przeciążenia narządu ruchu
  • Ograniczenie ruchomości stawowej

Przeciwwskazania do pinoterapii.

Przeciwwskazania w większości są tożsame z innymi czerwonymi flagami dla technik terapii manualnej, są to m.in.

  • Nowotwór
  • Ciąża
  • Zaburzenia świadomości
  • Zmiany skórne
  • Ostre okresy zapaleń reumatoidalnych, odczynowych, alergicznych
  • Zakażenia narządu ruchu
  • Zakrzepica żył głębokich w stanie ostrym
  • Tętniaki
  • Niedawno przebyty zawał serca

Pinoterapia komentarz fizjoterapeuty.

Jako, że pinoterapia swoje zastosowanie znajduje w wielu rodzajach dolegliwości wykorzystuję ją dosyć często. Zauważam pozytywny jej wpływ zarówno na sferę fizyczną, jak i psychiczną u pacjentów. Wielokrotnie techniki pinoterapii pomogły zredukować znacząco dolegliwości bólowe, np. u osób z epizodem ostrego bólu odcinka lędźwiowego po dźwignięciu ciężkiego przedmiotu, czy z uporczywym bólem kolana. Należy przy tym pamiętać, że terapia ta jest jednym z elementów rehabilitacji, pozwala przyspieszyć powrót do sprawności i wprowadzić trening medyczny, który zabezpiecza pacjenta przed ewentualnym nawrotem dolegliwości.

Czy pinoterapia boli?

Pinoterapia należy do technik stosunkowo intensywnych i bolesnych. Jednakże należy dodać, że jej wykonanie stanowi jedynie część całej wizyty u fizjoterapeuty.

Pinoterapia to skuteczne metoda fizjoterapii, która pomaga w bólach kręgosłupa, kolana czy barku. Jeśli zmagasz się z tego rodzaju problemami zapisz się do nas na wizytę, żeby sobie pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *