Co wpływa na zwiększenie ryzyka kontuzji? - PROBALANS - Studio Fizjoterapii Funkcjonalnej

Co wpływa na zwiększenie ryzyka kontuzji?

Kontuzje są problemem zarówno młodych sportowców jak i dorosłych uprawiających rekreacyjne aktywności. Skręcony staw skokowy, bolące kolano podczas biegania czy bark na siłowni skutecznie mogą popsuć Twój plan budowania formy. 

Pomimo tego, że urazy zdarzają się zarówno na poziomie amatorskim jak i zawodowym uprawiania sportu są czynniki zmniejszające ryzyko kontuzji, na które masz wpływ. 

Czynniki, na które masz wpływ: 

  • Siła mięśniowa 

Trening siłowy jest jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie kontuzji u młodych sportowców. W jednym z badań naukowych oceniono wpływ 12 tygodniowego treningu siłowego. W grupie, która trenowała siłowa liczba urazów wynosiła 4, natomiast w grupie nie trenującej siłowo 13. 

  • Mobilność stawów

Oznacza zdolność do wykonania efektywnego i bezbolesnego ruchu w stawach w ich optymalnym zakresie. Najczęściej problem z mobilnością występuje w biodrach negatywnie wpływając na stawu poniżej, czyli kolana i stawy skokowe. 

  • Inne zdolności motoryczne tj. wytrzymałość, moc

Przykładowo słaba wytrzymałość oznacza większe ryzyko urazu np. w końcówce meczu. 

  • Kontrola zmęczenia. 

Rano zadaj sobie 5 pytań. 

Jak się dziś czuje? 

Czy mam chęć do treningu? 

Czy mam dobry apetyt? 

Czy jestem wyspany? 

Czy bolą mnie mięśnie? 

Jeśli okaże się, że nie jesteś przez kilka poranków w dobrej dyspozycji lepiej odpuścić dodatkowy trening. 

  • Jakość snu

Nie tylko długość snu, ale przede wszystkim jakość ma wpływ na zmniejszenie możliwości kontuzji. Pisałem o tym kilka postów temu. 

  • Odżywianie się

Nie wdawając się w szczegóły, jeśli jesteś sportowcem na Twoim talerzu musi znajdować się dużo białka i warzyw. Młodzi sportowcy powinni zwrócić szczególną uwagę na to, aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednią liczbę kalorii – nawet 3500 – 4000 kcal. 

  • Nawodnienie 

Pij dużo wody. Prościej się nie da tego wytłumaczyć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *