Czym jest igłoterapia sucha - przebieg, zalety i przeciwwskazania - PROBALANS

Czym jest igłoterapia sucha – przebieg, zalety i przeciwwskazania – PROBALANS

Suche igłowanie jest nowoczesną i coraz powszechniejszą metodą fizjoterapii zmniejszającą ból. Metoda ta polega wbiciu igły w określony obszar w mięśniu, dzięki czemu następuje jego rozluźnienie i zmniejszenie bólu.

Na czym polega suche igłowanie?

Suche igłowanie jest to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na wbiciu igły w mięsień. Fizjoterapeuta wbija sterylną i jednorazową igłę w miejsce największego napięcia mięśnia. W momencie, gdy napięte jest większe pasmo mięśnia na danym odcinku to nakłuwany jest ten obszar. 

Wbicie igły w mięsień powoduje stymulacja komórek mięśniowych organizmu do regeneracji i szybszej przebudowy. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz zmniejszenia lub zniknięcia bólu.

Jak przebiega zabieg igłoterapii?

Przed przeprowadzeniem zabiegu rehabilitant przeprowadzi z Tobą wywiad oraz badania fizjoterapeutyczne. Następnie fizjoterapeuta poprzez nacisk na mięśnie znajdzie najbardziej spięty oraz bolesny obszar.

Po zdezynfekowaniu okolicy do nakłucia rehabilitant wbija igłę w wybrany obszar mięśnia. Zazwyczaj jest to bezbolesne działanie, a pacjent może odczuć jedynie lekki dyskomfort w miejscu, gdzie igła jest wprowadzona w mięsień. W celu zwiększenie skuteczności zabiegu fizjoterapeuta może delikatnie przesuwać lub obracać igłę. Po kilku minutach następuje wyciągania igły i zdezynfekowanie miejsca zabiegu igłoterapii.

Na czym polega suche igłowanie?

Na co pomaga suche igłowanie?

Suche igłowanie jest skuteczne w wielu problemach. W naszym Studiu w Wysogotowie najczęściej wykorzystujemy suche igłowanie u pacjentów z :

 • bólem dolnego odcinka kręgosłupa,
 • bólem szyi,
 • napięciowe bóle głowy,
 • bólem łydki u osób aktywnych,
 • łokciem tenisisty,
 • bólem kolana,
 • bliznami po operacjach,
 • bólem barku,
 • zespołem cieśni nadgarstka.

Suche igłowanie skutki uboczne

Po zabiegu suchego igłowanie rzadko pojawiają się powikłania. Okolica, która była poddawana zabiegowi może być obolała i napięta. Ten stan może się utrzymywać przez 2 dni po igłowaniu. Jest to normalny stan nie należy wtedy ograniczać swojej aktywności.

Zdarza się, że w miejscu nakłuwania pojawią się małe krwiaki, które po kilku dniach znikają.

jak przebiega igloterapia

Przeciwwskazania do igłoterapii

Igłowanie to  bezpieczna metoda fizjoterapii. Z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów metody tej nie wykorzystujemy, gdy występuje u nich:

 • stan zapalny w obrębie skóry
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
 • ostry stan zapalny lub infekcja
 • alergia na metale
 • żylaki, zakrzepica żylna, obrzęk limfatyczny
 • kobieta jest w ciąży,
 • lękiem przed igłami,
 • stosowanie leków przeciwzakrzepowych

Jeśli bolą Cię plecy, kolano lub inna część ciała zapraszamy Cię do naszego Studia w Wysogotowie niedaleko Skórzewa i Przeźmierowa.

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

Czy suche Igłowanie jest skuteczne?

Tak, zabieg suchego igłowania jest skuteczny z zmniejszeniu bólu.  Mięśnie po zabiegu są mniej napięte, szybciej następuje proces regeneracji, dzięki czemu ból się zmniejsza.

Na co pomagają suche igły?

Suche igłowanie pomaga w dolegliwościach bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, szyi, kolan oraz rąk. Jest również skuteczne w leczeniu napięciowych bólów głowy.

Ile kosztuje zabieg suchego igłowania?

W naszym Studio każda wizyta u fizjoterapeuty kosztuje 150 zł. Jeśli po wywiadzie oraz badaniu fizjoterapeutycznym rehabilitant uzna, że są wskazania do suchego igłowanie nie będzisz musiał dopłacać żadnej kwoty.

Czy akupunkturą to to samo co suche igłowanie?

Igłoterapia sucha to nie to samo co akupunktura. Suche igłowanie wywodzi się z medycyny zachodniej. Igła jest wbijana w punkt spustowy w mięśniu, czyli miejsce, w którym jest od bolesny w trakcie palpacji. Akupunktura, natomiast wywodzi się z medycyny chińskiej. Igły wbijane są w różne miejsca w ciele, które są połączone z meridianami.

Czy suche Igłowanie jest bolesne?

Zabieg suchego igłowanie zazwyczaj jest praktycznie bezbolesny. Pacjent czuje moment wbicia igły jak ukąszenia komara. W momencie, gdy igła jest już w mięśniu może pojawić się mały dyskomfort. Celem igłoterapii suchej  nie jest wywołanie dużego bólu lub dyskomfortu. Jeśli taki się pojawi fizjoterapeuta od razu wyciągnie igłę i ból zniknie. Suche igłowanie jest na pewno mniej bolesne od pobierania krwi.

Kto może robić suche Igłowanie?

Igłoterapię suchą może wykonywać magister fizjoterapii. Dodatkowo powinien on ukończyć odpowiednie szkolenie w tym zakresie.

Ile trwa suche igłowanie?

Zabieg igłowania trwa zazwyczaj około 20 minut. Niektóre techniki igłoterapii suchej trwają dłużej lub krócej niż ten czas.

Co daje Iglowanie?

Celem suchego igłowanie jest wbicie igły w ten określone miejsce, w celu wywołania rozluźnienia mięśnia. Zbyt spięty mięsień może dawać dolegliwości bólowe blisko siebie, ale może też wywoływać ból rzutowany w innym miejscu. Jeśli bolą Cię plecy, kolano lub inna część ciała zapraszamy Cię do naszego Studia w Wysogotowie niedaleko Skórzewa i Przeźmierowa.

Igłoterapia Sucha – Bibliografia

Dommerholt J, Fernández-de-las-Peñas C. Trigger point dry needling an evidence and clinical-based approach. 1st edn. Edinburgh: Elsevier Churchill Livingstone, 2013.

Brady S, McEvoy J, Dommerholt J, Doody C. Adverse events following trigger point dry needling: a prospective survey of chartered physiotherapists. The Journal of Manual & Manipulative Therapy. 2014;22(3):134-140

John Sharkey – Igłoterapia – podręcznik. Suche igłowanie w terapii mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Wydawnictwo WSEiT, 2009.

Dunning J, Butts R., Mourad F., Young I., Flannagan S, Perreault T., Dry needling: a literature review with implications for clinical practice guidelines. Journal Physical Therapy Reviews. Pages 252-265 | Published online: 06 Feb 2014.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *