Złamanie awulsyjne guza kulszowego u dziecka – co robić?
Złamanie awulsyjne guza kulszowego

Złamanie awulsyjne guza kulszowego u dziecka – co robić?

Złamanie guza kulszowego polega na oderwaniu fragmentu kostnego od głównej części kości kulszowej w miejscu przyczepu mięśni. Kontuzja ta najczęściej występuje u młodych sportowców.

Przeczytaj resztę artykułu, aby dowiedzieć się m.in. jak wyleczyć złamanie awulsyjne guza kulszowego oraz jakie są jego przyczyny.

Jak wyleczyć złamanie awulsyjne guza kulszowego?

W większości przypadków złamanie awulsyjne guza kulszowego u dzieci leczy się nieoperacyjnie. Ze względu na lokalizację złamania, gips nie jest stosowany.

W pierwszych dniach po urazie zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i unikanie ruchów nasilających ból. Warto również zastosować fizjoterapię, np. masaż, w celu zmniejszenia bólu w okolicy guza kulszowego i rozluźnienia otaczających mięśni.

W międzyczasie warto wykonywać proste ćwiczenia rehabilitacyjne, aby poprawić ukrwienie i drenaż limfatyczny w tym obszarze.

Po 3-4 tygodniach należy wprowadzić ćwiczenia wzmacniające, aby wzmocnić okolice złamania.

Po upływie 4 tygodni od urazu młody sportowiec powinien rozpocząć ćwiczenia specyficzne dla swojej dyscypliny sportowej, aby przyzwyczaić ciało do obciążeń treningowych. Jest to czas na wprowadzenie biegu, skoków czy prowadzenia piłki.

Po 6 tygodniach ból w okolicy guza kulszowego powinien ustąpić, a młody sportowiec może wrócić do pełnej aktywności fizycznej. Kluczowe dla pełnego procesu wyleczenia będzie wzmacnianie mięśni uda oraz pośladka.

Leczenie złamania awulsyjnego guza kulszowego

Jakie są objawy złamania guza kulszowego u dzieci?

Głównym objawem złamania awulsyjnego guza kulszowego jest ból w okolicy pośladka. Ból zazwyczaj nasila się podczas biegania, wchodzenia po schodach, a w bardziej zaawansowanych przypadkach także przy chodzeniu.

Przy złamaniu awulsyjnym guza kulszowego często bolesne jest rozciąganie mięśni tylnej części uda. Ból może również występować podczas napinania tych mięśni.

Dolegliwości zazwyczaj pojawiają się nagle podczas biegu lub kopnięcia piłki. Z powodu bólu kontynuowanie gry lub biegu staje się niemożliwe.

Objawy złamania awulsyjnego guza kulszowego

Jak długo leczy się złamanie awulsyjne guza kulszowego?

Leczenie złamania awulsyjnego guza kulszowego u dziecka trwa zazwyczaj około 6-8 tygodni. W tym czasie istotne jest wprowadzenie rehabilitacji, która powinna zawierać masaż oraz ćwiczenia. Dzięki zastosowaniu odpowiednich ruchów, uszkodzone miejsce może szybciej się odbudować i być mniej podatne na kolejne urazy.

Jakie są przyczyny złamania awulsyjnego guza kulszowego?

Złamanie awulsyjne guza kulszowego jest spowodowane nagłym, intensywnym napięciem mięśni, które prowadzi do oderwania fragmentu kostnego w miejscu przyczepu tych mięśni.

Tego typu złamania często występują u młodych sportowców, ponieważ ich kości nie są jeszcze w pełni rozwinięte i są bardziej podatne na tego typu urazy.

Jakie badania na złamanie awulsyjne kolca biodrowego? 

W przypadku złamania awulsyjnego w okolicy guza kulszowego odpowiednim badaniem jest zdjęcie RTG lub badanie USG.

Awulsyjne złamanie guza kulszowego u młodego sportowca

Do awulsyjnego złamania guza kulszowego dochodzi często u młodych sportowców np. piłkarzy, koszykarzy itp. Dzieje się tak, ponieważ ich kości rosną szybko, a mięśni nie nadążają za tym i awaryjnym punktem w ciele stają się przyczepy mięśnia. Awulsyjne złamanie guza kulszowego występuje właśnie w miejscu przyczepu mięśnia do kości.

Jak zapobiegać złamaniu awulsyjnemu guza kulszowego u dziecka?

Aby zapobiegać złamaniom awulsyjnym guza kulszowego, należy skupić się na wzmacnianiu mięśni, poprawie elastyczności oraz unikaniu nagłych przeciążeń.

Regularne rozgrzewki, dokładne rozciąganie mięśni, ćwiczenia wzmacniające mięśnie, unikanie przetrenowania.

Stosowanie się do tych zaleceń może znacząco obniżyć ryzyko złamań awulsyjnych guza  kulszowego oraz innych urazów sportowych.

Zapobieganie zlamaniom awulsyjnym guza kulszowego

Złamanie awulsyjne guza kulszowego – w jakich przypadkach trzeba operować?

Złamanie awulsyjne guza kulszowego w większości przypadków leczy się zachowawczo poprzez fizjoterapię bez operacji.

Operacja może być rozważana w następujących przypadkach:

1. Znaczne przemieszczenie fragmentu kostnego: Jeśli odłam kostny jest znacznie przemieszczony (zazwyczaj więcej niż 2-3 cm), operacja może być konieczna, aby przywrócić prawidłowe ustawienie kości i zapewnić odpowiednie warunki do gojenia.

2. Brak poprawy po leczeniu zachowawczym: Jeśli po kilku tygodniach lub miesiącach leczenia zachowawczego (odpoczynek, fizjoterapia, unieruchomienie) nie ma poprawy, a ból i dysfunkcja utrzymują się, może być wskazana operacja.

3. Ucisk na nerwy lub inne struktury: Jeśli fragment kostny powoduje ucisk na nerwy (np. nerw kulszowy) lub inne struktury, co prowadzi do bólu, drętwienia, czy osłabienia mięśni, operacja może być niezbędna.

Celem operacji jest zazwyczaj przywrócenie prawidłowego ustawienia kości, stabilizacja złamania (często za pomocą śrub lub płytek) oraz zapewnienie odpowiednich warunków do gojenia i powrotu do pełnej funkcji.


Bibliografia:

,,Kliniczna Medycyna Sportowa’’ – Peter Brukner i Karim Khan – Wydanie Trzecie

,,Medycyna sportowa – Współczesne metody diagnostyki i leczenia” – Patrick J.    McMahon – Wydawnictwo Lekarskie

,,Urazy i uszkodzenia w sporcie” – Artur Dziak – Wydawnictwo Kasper