Jak poprawić motorykę u młodego piłkarza?
Spis treści
Piłka nożna staje się coraz bardziej sportem fizycznym. Możemy to zauważyć w momencie, gdy najlepsi piłkarze ściągają koszulki po meczu. Niski poziom tkanki tłuszczowej i rozwinięte mięśnie świadczą o tym, że zawodnicy poświęcają dużo czasu na odpowiednie przygotowanie swojej motoryki Przeczytaj resztę artykułu i dowiedz się jakie znaczenia ma przygotowanie motoryczne w piłce nożnej dzieci.
Co robić, aby poprawić motorykę u dziecka trenującego piłkę nożną?
Motoryka młodego piłkarza to złożona kwestia, aby ją poprawić musimy wiedzieć co się na nią składa.
Co zatem składa się na motorykę piłkarza?
Szybkość
Jest ona najważniejszą cechą na boisku. W większości akcji sprint jest czynnością, która występuje bezpośrednio przed zdobyciem bramki przez zespół. Dzięki odpowiedniej szybkości może wygrywać pojedynki 1 na 1, strzelać bramki i wygrywać mecze.
W tym artykule możesz dowiedzieć się, jak poprawić szybkość biegu u dziecka: https://pro-balans.pl/jak-poprawic-szybkosc-biegania-u-dziecka/
Przykłady ćwiczeń na szybkość.
Siła mięśni
Siła mięśniowa to zdolność do pokonywania oporu zewnętrznego lub swojego ciała. Zastosowanie ćwiczeń siłowych-oporowych w treningu młodego piłkarza ma wiele plusów.
Zaleta treningu siłowego-oporowego:
- mniej kontuzji,
- lepsza dyspozycja na boisku – szybkość,
- większa gęstość kości,
- poprawa pewności siebie
Przykłady ćwiczeń siłowych:
Moc
Ćwiczenia związane z mocą to zazwyczaj ćwiczenia plajometryczne zawierające skoki. Szybki ruch wykonywany podczas skoku pozwala na wykonwanie szybkiego ruchu na boisku np. sprint, zmiana kierunku biegu.
Przykłady ćwiczeń plajometrycznych:
Koordynacja ruchowa
Koordynacja ruchowa oznacza odpowiednią kontrolę naszych ruchów podczas wykonywania danych czynności. W przygotowaniu motorycznym dzieci dużą uwagę warto poświęcić na koordynację podczas biegu. Często możemy zauważyć, że ruchy nóg i rąk nie są skoordynowane podczas biegu i zaburza bieg spowalniając go.
Koordynacja ruchowa w przygotowaniu motorycznym wpływ również na odpowiednią kontrolę piłki i elementy techniki piłkarskiej.
Sprawdź nasze treningi motoryczne
Co poprawia motorykę u młodego piłkarza?
Motorykę u młodego piłkarza poprawiają ćwiczenia zawierające elementy przygotowanie motorycznego.
Przygotowanie motoryczne dla młodego piłkarza ma dwa cele. Pierwszym z nich jest lepsza dyspozycja na boisku piłkarskim podczas treningów i meczów. Dzięki regularnym treningom motorycznym zawodnicy między innymi biegają szybciej, wygrywają pojedynki bark w bark z przeciwnikiem oraz skaczą wyżej.
Drugim celem jest bardziej długofalowy. Treningi motoryczne tworzą sprawne i zdrowsze dzieci, co przełoży się na ich funkcjonowanie w życiu dorosłym. Trening motoryczny pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji oraz tworzy fundament pod zdrowie w kolejnych latach. Wpływa on również pozytywnie na postawę dziecka zapobiegając wadom postawy, które są plagę w obecnym smartphonowym świecie.
Gdzie trenować motorykę młodego piłkarza?
Motorykę młodego piłkarza najlepiej trenować pod okiem doświadczonego trener przygotownaia motorycznego, który zna specyfikę piłki nożnej młodzieżowej. Praca z dziećmi różni się diametralnie od pracy z osobami dorosłymi, dlatego warto wybrać trenera, który już wcześniej pracował z dziećmi.
Motoryka w piłce nożnej
Piłka nożna to złożona dyscyplina ruchowa. Samo poruszanie się w niej nie jest łatwe do zdefiniowania. Poniżej kilka statystyk pokazujących, że przygotowanie motoryczne piłkarza powinno zawierać wiele elementów, aby zawrzeć to co dzieje się na boisku.
- sprint na średnim dystansie 15 m co 90 sekund
- 2% poruszanie odbywa się z piłką
- 16% to poruszanie się na boki i do tyłu
- dystans – 10-13 km, bieg o wysokiej intensywności 300-1000 m, sprint 100-500 m
Pamiętajmy, że trening motoryczny piłkarzy powinien budować fundamenty ruchowe młodego sportowca. W związku z tym ćwiczenia na nim powinny być urozmaicone i wszechstronne.
Jeśli chcesz poprawić motorykę swojego dziecka dzięki czemu będzie szybciej biegał na boisku, miał mniej kontuzji i czerpał jeszcze więcej radości z gry zapisz się na nasze treningi motoryczne – https://pro-balans.pl/uslugi/treningi-motoryczne-dla-pilkarzy/. Jeśli masz pytania zadzwoń pod nr tel. 667 657 998 lub napisz na adres info@pro-balans.pl
Bibliografia
Kształtowanie zdolności motorycznych w ujęciu funkcjonalnym – Remigiusz Rzepka – 2016.
Sekrety przygotowania motorycznego w sporcie – Artur Pacek, Mirosław Babiarz – 2018.
Get better jump – Artur Pacek – 2016.
Pomagam młodym sportowcom z bólem kolan wrócić na boisko, nawet jeśli trenują codziennie. Na co dzień wspieram młodych sportowców, którzy odczuwają ból podczas treningu lub chcą wrócić do zajęć sportowych po skręceniu lub złamaniu. Pomagam również aktywnym dorosłym, którzy chcą na przykład biegać, grać w tenisa i jeździć na rowerze bez dyskomfortu lub bólu.