Ból szyi – jakie są jego przyczyny i jak się go pozbyć?
Spis treści
Ból szyi jest dość powszechnie spotykany w obecnych czasach. Najczęściej ból szyi jest połączony z ograniczoną ruchomością lub w bólem głowy. Sprawdź co możesz zrobić, aby pomóc sobie usunąć ból i sztywność.
Dlaczego boli szyja?
Szyja jest kluczową częścią naszego układu ruchu, odpowiedzialną za podtrzymywanie głowy i połączenie jej z resztą ciała. Ból szyi jest powszechnym dolegliwością, który może wynikać z różnych przyczyn, zarówno fizjologicznych, jak i psychologicznych. Niekiedy ból jest wynikiem prostych nawyków, które przyjmujemy na co dzień, jak niewłaściwa pozycja podczas snu czy siedzenie w pracy. Inne przyczyny są bardziej złożone i mogą być związane z naszym współczesnym stylem życia, takim jak nadmierne korzystanie ze smartfonów czy długotrwały stres. Niestety, w miarę starzenia się, niektórzy z nas mogą doświadczyć bardziej poważnych problemów zdrowotnych związanych z kręgosłupem, takich jak zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatia. Poniżej omawiamy główne przyczyny bólu szyi, które pomogą Ci zrozumieć, dlaczego może ona boleć i jak można temu zapobiec lub złagodzić objawy.

Nieprawidłowa pozycja podczas spania – ból szyi po nocy
Nasza szyja podczas spania powinna być ułożony w pozycji jak najbardziej zbliżonej neutralnego ustawienia. Spanie na brzuchu lub w innej pozycji na zbyt wysokiej poduszce powoduje jego nienaturalne ustawienie szyi. Konsekwencją tego może być sztywna i obolała szyja po przebudzeniu się. Najkorzystniejszą pozycją, która nie będzie wywoływać bólu szyi jest spanie na plecach lub na boku z dobrze dobraną poduszką.
Siedzenia w ciągu dnia w pracy – ból szyi i nocy, a praca biurowa
“Siedzenie to nowe palenie” cytat ten porównuje siedzenie w pracy do palenia papierosów. Praca przy komputerze jest częstą przyczyną bólu szyi. Długotrwała pozycja siedząca jest szkodliwa dla naszego organizmu i negatywnie wpływa na wiele narządów i układów. Wyjątkiem nie jest tutaj nasz układ ruchu, czyli m.in. mięśnie i stawy, które nie lubią długiego przebywania w pozycji statycznej.Siedzenie przez długie godziny przed monitorem komputera lub przy biurku z niewłaściwą postawą może wywoływać napięcie mięśni szyi. Napięcie mięśni, które utrzymują głowę w jednym miejscu przez dłuższy czas, mogą powodować ból i sztywność w okolicy szyi.
Nawykowe wysunięcie głowy do przodu
Smartphone, praca przy komputerze, jazda autem to pozycje, w których najczęściej ustawiamy nasze ciało z głową wysuniętą do przodu. Niestety wywołuje one duże spięcie mięśni karku, które mogą wywoływać ból szyi.
Ból szyi od stresu
Stres jest powszechnym zjawiskiem w naszym współczesnym życiu, a jego wpływ na zdrowie może być znaczący. Jednym z częstych objawów stresu jest ból szyi.
Gdy doświadczamy stresu, nasze ciało reaguje w różny sposób. Jednym z efektów ubocznych tego procesu może być napięcie mięśni, w tym mięśni szyi. Kiedy jesteśmy spięci i zestresowani, często nieświadomie napinamy te mięśnie, co może prowadzić do dyskomfortu lub bólu.
Ponadto, stres może wpływać na naszą postawę i sposób, w jaki utrzymujemy głowę i szyję. To może prowadzić do nadmiernego obciążenia mięśni szyi, co może powodować ból i sztywność.
Zmiany zwyrodnieniowe lub dyskopatia w odcinku szyjnym kręgosłupa
Zmiany zwyrodnieniowe to proces naturalnego starzenia się kręgosłupa, który polega na stopniowym zużyciu krążków międzykręgowych i stawów. To może prowadzić do utraty elastyczności i wysychania krążków, co z kolei może powodować ból i sztywność w okolicy szyi.
Dyskopatia natomiast odnosi się do schorzenia polegającego na uszkodzeniu lub wypukleniu dysku międzykręgowego. Gdy taki dysk uciska nerwy lub rdzeń kręgowy, może to wywoływać odczuwalny ból w okolicach karku oraz promieniować do ramion i innych części ciała.
Oba te schorzenia mogą prowadzić do różnego stopnia dyskomfortu i ograniczenia ruchu, co wpływa na jakość życia pacjenta. W związku z tym, istotne jest regularne monitorowanie stanu kręgosłupa oraz konsultacja z lekarzem w przypadku wystąpienia bólu szyi, ponieważ wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie jakości życia pacjenta.

Jak długo może boleć szyja?
Ból szyi może trwać różnie, w zależności od jego przyczyny i charakteru. Możemy podzielić go na stan ostry i przewlekły.
1. Stan ostry bólu szyi
Ostry ból szyi jest zazwyczaj wynikiem urazu, napięcia mięśni, nagłego ruchu, czy nawet złego ułożenia podczas snu. Ten rodzaj bólu szybko pojawia się i może utrzymywać się przez kilka dni.
2. Stan przewlekły bólu szyi
Przewlekły ból szyi jest bardziej trwałym problemem i może trwać przez tygodni lub miesięcy. Przyczyną przewlekłego bólu szyi mogą być bardziej złożone problemy, takie jak przewlekła choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego lub długotrwałe napięcie mięśni spowodowane np. złymi nawykami posturalnymi.Leczenie przewlekłego bólu szyi może wymagać bardziej zaawansowanych terapii, takich jak masaż, terapia manualna, ćwiczenia wzmacniające.

Jak szybko pozbyć się bólu szyi?
Ból szyi może być nie tylko dokuczliwy, ale również wpływać negatywnie na naszą codzienną aktywność. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych metod, które mogą pomóc w szybkim łagodzeniu tego rodzaju dyskomfortu. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na radzenie sobie z bólem szyi, od masażu po ćwiczenia specjalnie przeznaczone dla tej części ciała.
1. Masaż mięśni szyi i karku
Ból w szyi często wynika z napiętych i może być znacząco złagodzony za pomocą masażu. Delikatny masaż wykonany przez rehabilitanta tych obszarów może pomóc rozluźnić spięte mięśnie, zwiększyć przepływ krwi i złagodzić napięcie. Regularne fizjoterapia w postaci masażu może przynieść ulgę i poprawić komfort oraz elastyczność w tym obszarze. Jednak zawsze warto pamiętać, że w przypadku chronicznego lub nasilającego się bólu szyi, ważne jest skonsultowanie się z fizjoterapeutą, aby wykluczyć ewentualne poważniejsze problemy zdrowotne.

2. Zmień pozycję spania i odpowiednio dobierz poduszkę
Pamiętaj o tym, że spanie na brzuchu z mocno skręconą głową jest jedną z przyczyn bólu szyi po nocy. Nie jest to dobra pozycja ponieważ jedna strona szyi jest mocno ściśnięta, a druga rozciągnięta, dlatego po wstaniu możesz czuć sztywność w tym obszarze.
Jeśli śpisz w ten sposób spróbuj przyzwyczaić się do spania na plecach lub na boku z dobrze dobraną poduszką. Spanie na boku ze zbyt wysoką poduszką również może wywołać ból szyi po spaniu.
3. Ćwiczenia na ból szyi
Regularne ćwiczenia mogą znacząco pomóc w zmniejszeniu bólu szyi. Nasze codzienne życie, spędzane przed komputerem, smartfonem lub w niewłaściwej postawie, może prowadzić do nadmiernego napięcia mięśni szyi. Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające te partie ciała mogą pomóc w zredukowaniu dyskomfortu i bólu.
Ćwiczenia, takie jak rotacje głowy, unoszenie ramion, pochylenia głowy na bok oraz łagodne rozciąganie mięśni karku, mogą poprawić krążenie krwi, złagodzić napięcie mięśniowe i zwiększyć zakres ruchu w okolicach szyi. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń może przynieść ulgę osobom borykającym się z bólem kręgosłupa szyjnego, a także zapobiec przyszłym problemom związanych z tą częścią ciała.
Jak odblokować szyje?
Zablokowanie szyi jest zazwyczaj spowodowane mocnym napięciem mięśni w obrębie kręgosłupa szyjnego. Często pojawia się po spaniu w nieodpowiedniej pozycji. Napięcie mięśni możemy zmniejszyć poprzez masaż z uciskiem mięśni karku. Takie działanie powinno odblokować szyje i zwiększyć jej ruchu. Spowoduje to, że obracanie powinno być bardziej swobodne. Masaż może zostać wykonany samemu jak na filmie.

Pomagam młodym sportowcom z bólem kolan wrócić na boisko, nawet jeśli trenują codziennie. Na co dzień wspieram młodych sportowców, którzy odczuwają ból podczas treningu lub chcą wrócić do zajęć sportowych po skręceniu lub złamaniu. Pomagam również aktywnym dorosłym, którzy chcą na przykład biegać, grać w tenisa i jeździć na rowerze bez dyskomfortu lub bólu.