Dlaczego Twoje dziecko boli kolano?
Ból kolana u dzieci i młodzieży trenujących piłkę nożną nie jest tematem, który można lekceważyć. To problem, który dotyka znaczną liczbę młodych sportowców i może mieć poważne konsekwencje dla ich zdrowia i dalszej kariery. Dlatego w tym wpisie postaramy się przybliżyć istotę problemu, objawy oraz przyczyny najczęściej występującej choroby Osgood-Schlattera. Będzie to kompendium wiedzy zarówno dla rodziców, jak i samych młodych piłkarzy, a także dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Dlatego jeśli zastanawiasz się, skąd bierze się ból kolana u twojego dziecka i jak mu pomóc, koniecznie czytaj dalej.
Ból kolana dzieci i młodzieży trenujących piłkę nożną.
Ból kolana u dzieci i młodzieży trenujących piłkę nożną lub inne dyscypliny, w których występuje wiele elementów biegowych jest powszechnym problemem. Według badań ból kolana dotyka 20% dzieci trenujących sport z związany biegiem lub skokami. Bóle kolana dzieci i młodzieży mają najczęściej charakter przewlekłych tzw. bólów wzrostowych.
Najczęściej dotyka chłopców w wieku 9-15 lat oraz dziewczynki w wieku 8-14 lat.
Niestety ból kolana u dzieci i młodzieży jest jednym z najczęstszych powodów przerw w treningach.
Ból kolana u dzieci i młodzieży – choroba Osgood-Schlattera objawy.

Najczęściej ból kolana u aktywnych dzieci i młodzieży jest spowodowany chorobą Osgood-Schlattera zwaną inaczej jałową martwicą guzowatości kości piszczelowej.
Choroba Osgood-Schlattera objawia się bólem pod kolanem w okolicy guzowatości kości piszczelowej. W tym miejscu zazwyczaj pojawia się obrzęk, a okolica może być ocieplona. Stopień zaawansowanie choroby Osgood-Schlatera nazywaną inaczej jałową martwicą guzowatości kości piszczelowej.
- I stopień – ból występujący po aktywności fizycznej i utrzymujący się do 24 godzin
- II stopień – ból występujący po aktywności fizycznej i utrzymujący się powyżej 24 godzin
- III stopień – ból występujący nie tylko po aktywności fizycznej, ale także podczas aktywności w ciągu dnia.
Skąd bierze się ból kolana u dzieci i młodzieży – choroby Osgood Schlattera?
Ból kolana u młodych piłkarzy może być spowodowany:
- zbyt mocno napiętym mięsniem czworogłowy uda,
- słaba ruchomość w stawach poniżej oraz powyżej kolana,
- nieprawidłowe ustawienie miednicy,
- zaburzenia koordynacji oraz niepoprawne wzorce ruchowe.
Ból kolana dzieci i młodzieży podczas chodzenia lub biegania.
Choroba Osgood- Schlattera często daje swoje objawy podczas treningów piłki nożnej. W momencie, gdy dziecko dużo dużo biega podczas meczu lub treningu może pojawiać się ból. Zdarza się, że ból występuje również podczas chodzenia lub wchodzenia po schodach.
Diagnozowanie bólu kolana dzieci i młodzieży – choroby Osgood-Schlattera

Podstawą do zdiagnozowania choroby Osgood-Schlattera jest prawidłowa przeprowadzony wywiad oraz badanie przez fizjoterapeutę lub ortopedę. Zazwyczaj występuje duża bolesność przy palpacji obrzękniętego miejsca pod kolanem.
Badaniem dodatkowym służącym do oceny stanu zaawansowania bólu kolana u dzieci i młodzieży jest zdjęcie RTG lub USG.
W kolejnym artykule przedstawimy Wam jak leczymy ból kolana u dzieci i młodzieży w naszym Studio w Wysogotowie. Na co dzień pomagamy młodym piłkarzom, koszykarzom i innym sportowcom z okolic Poznania, Skórzewa, Przeźmierowa, Dąbrówki, Zakrzewa, Tarnowa Podgórnego czy Plewisk.