Złamanie awulsyjne kolca biodrowego – przyczyny, objawy, leczenie
Złamanie awulsyjne kolca biodrowego

Złamanie awulsyjne kolca biodrowego – przyczyny, objawy, leczenie

Złamanie awulsyjne kolca biodrowego polega na oderwaniu fragmentu kostnego od głównej części kości biodrowej w miejscu przyczepu mięśni. Najczęściej dotyczy to kolca biodrowego przedniego górnego lub kolca biodrowego przedniego dolnego. Kontuzja ta najczęściej występuje u młodych sportowców. Przeczytaj resztę artykułu, aby dowiedzieć się m.in. jak wyleczyć złamanie awulsyjne kolca biodrowego oraz jakie są jego przyczyny.

Jak wyleczyć złamanie awulsyjne kolca biodrowego?

W większości przypadków złamania awulsyjnego kolca biodrowego u dzieci leczy się zachowawczo bez operacji. Ze względu na umiejscowienie złamania nie stosuje się gipsu.

W pierwszych dniach od urazu zaleca się zmniejszenie aktywności fizycznej i unikanie ruchów, które będę wywoływać ból. Warto też wprowadzić zabiegi fizjoterapeutyczne np. masaż w celu zmniejszenia bólu w okolicy kolca biodrowego oraz rozluźnienia mięśni.

W międzyczasie warto wykonywać proste ćwiczenia z biodrem, aby zwiększyć ukrwienie i drenaż limfatyczny w tym miejscu.

Po 3-4 tygodniach należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające, które pozwolą wzmocnić okolicę złamanego awulsyjnie kolca biodrowego przedniego górnego lub dolnego.

W okresie ponad 4 tygodni od złamania młody sportowiec powinien zacząć wykonywać ćwiczenia specyficzne dla jego dyscypliny sportowej, aby przyzwyczaić ciała do obciążeń treningowych. Jest to czas, kiedy wprowadzamy trucht, skoki lub prowadzenia piłki.

Po 6 tygodniach w okolicy kolca biodrowego przedniego lub dolnego nie powinno być już dolegliwości i sportowiec może wrócić do swoich aktywności.

objawy złamania awulsyjnego kolca biodrowego

Jakie są objawy złamania awulsyjnego kolca biodrowego u dzieci?

Objawami złamania awulsyjnego kolca biodrowego przedniego jest ból z przodu biodra. Dolegliwości bólowe pojawią się zazwyczaj podczas biegania, a w zaawansowanych przypadkach również przy chodzeniu.

W przypadku złamania awulsyjnego kolca biodrowego przedniego dolnego lub przedniego dolnego zazwyczaj bolesne lub niemożliwe jest uniesienie wyprostowanej nogi w leżeniu na plecach.

Dolegliwości mogą zacząć się nagle podczas biegu lub kopnięcie piłki. Zdarzają się, jednak sytuacje, że na początku ból jest niewielki i z kolejnymi treningami narasta.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o złamaniach awulsyjnych, zapoznaj się z naszym wpisem blogowym, w którym dokładnie opisujemy jego problem: https://pro-balans.pl/czym-jest-zlamanie-awulsyjne-przyczyny-leczenie-objawy-i-rehabilitacja/

Miejsce bólu złamania awulsyjnego kolca biodrowego

Jak długo leczy się złamanie awulsyjne kolca biodrowego?

Złamanie awulsyjne kolca biodrowego przedniego u dzecka leczy się zazwyczaj około 6 tygodni. Ważne jest, aby w tym okresie wprowadzić fizjoterapię, która będzie obejmowała masaż oraz ćwiczenia. Dzięki wprowadzeniu ruchu uszkodzone miejsce może szybciej się odbudować i być mniej narażonym na ponowne uszkodzenia.

Jakie są przyczyny złamania awulsyjnego kolca biodrowego?

Złamanie awulsyjne kolca biodrowego jest spowodowane nagłym, intensywnym napięciem mięśni, które prowadzi do oderwania fragmentu kostnego w miejscu przyczepu tych mięśni.

Tego typu złamania często występują u młodych sportowców, ponieważ ich kości nie są jeszcze w pełni rozwinięte i są bardziej podatne na tego typu urazy.

Jakie badania na złamanie awulsyjne kolca biodrowego? 

W przypadku złamania awulsyjnego w okolicy kolca biodrowego dobrym badaniem jest zdjęcie RTG lub badanie USG.

Jak zapobiegać złamaniu awulsyjnemu kolca biodrowego u dziecka

Zapobieganie złamaniom awulsyjnym kolca biodrowego wymaga podejmowania działań mających na celu wzmocnienie mięśni, poprawę elastyczności oraz unikanie nagłych przeciążeń.

  • odpowiednia rozgrzewka,
  • dobre rozciągnięcie mieśni,
  • wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie,
  • unikanie przetrenowania,

Stosowanie się do powyższych wskazówek może znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia złamań awulsyjnych kolca biodrowego i innych urazów sportowych.

cwiczenia na zlamanie awulsyjne kolca biodrowego

Który kolec biodrowy jest złamany?

W ciele człowieka znajdują się dwa kolce biodrowe przednie – górny i dolny. Miejsce złamania awulsyjnego biodra jest zależna od tego, który mięsień pociągnął za kolec biodrowy przedni.

Do kolca biodrowego przedniego górnego przyczepiają się mięsień krawiecki oraz mięsień naprężacz powięzi szerokiej.

Oba mięśnie odgrywają kluczową rolę w ruchach biodra i uda, takich jak zginanie, odwodzenie i rotacja uda, oraz stabilizacji miednicy podczas chodzenia i biegania

Natomiast do kolca biodrowego przedniego dolnego przyczepia się mięsień prosty uda.

Mięsień prosty uda odgrywa kluczową rolę w zginaniu uda w stawie biodrowym oraz w prostowaniu kolana. Jest istotny dla ruchów takich jak kopnięcie, bieganie i skakanie.


Bibliografia:

,,Kliniczna Medycyna Sportowa’’ – Peter Brukner i Karim Khan – Wydanie Trzecie

,,Medycyna sportowa – Współczesne metody diagnostyki i leczenia” – Patrick J.    McMahon – Wydawnictwo Lekarskie

,,Urazy i uszkodzenia w sporcie” – Artur Dziak – Wydawnictwo Kasper