Co robić z blizną po operacji? - PROBALANS
Co zrobić z blizną po operacji

Co robić z blizną po operacji?

Blizna po operacji to naturalny efekt procesu gojenia się tkanek po ingerencji chirurgicznej. Każda operacja, niezależnie od swojej skali, pozostawia ślad, który może przybrać różne formy i rozmiary. Prawidłowa pielęgnacja blizny pooperacyjnej ma ogromne znaczenie dla jej wyglądu, elastyczności oraz procesu gojenia. W tym artykule dowiesz się, jak dbać o bliznę po zabiegu chirurgicznym oraz jak wspierać organizm w tym procesie.

Co na blizny po operacji?

Aby wspomóc gojenie blizny po operacji i zmniejszyć ryzyko powstania nieestetycznych zmian, warto zastosować kilka sprawdzonych metod:

  • Maści i kremy –  na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających substancje wspomagające gojenie, takie jak alantoina, witamina E czy heparyna. Regularne ich stosowanie może poprawić elastyczność skóry.
  • Mobilizacja blizny –  to nic innego jak masaż blizny. Techniki manualne które stosowane są przez fizjoterapeutów w gabinecie mają za zadanie uwolnić bliznę od zrostów, poprawić jej ruch względem reszty tkanek oraz spowodować, że blizna będzie bardziej miękka.
  • Unikanie ekspozycji na słońce – świeże blizny są bardzo wrażliwe na promieniowanie UV, co może prowadzić do przebarwień. Dlatego warto je chronić przed słońcem, stosując kremy z wysokim filtrem.
Co na blizny po operacji

Techniki mobilizacyjne blizny – masaż blizny

Jeśli proces gojenia blizny ma być prowadzony kompleksowo nie sposób nie wspomnieć o technikach mobilizacyjnych . Jak już wspominaliśmy wcześniej są to techniki manualne, które na celu mają zmiękczenie blizny oraz poprawienie jej ruchu względem innych tkanek. Pamiętajmy o tym, że każda blizna jest inna np. po zabiegu laparoskopowym będzie zdecydowanie mniejsza niż blizna po cesarskim cięciu. 

Wspólne natomiast są metody pracy z takimi bliznami. Do najczęstszych metod mobilizacji zaliczamy przełamywanie oraz rolowanie. Zaletą tych technik jest to, że są one mało inwazyjne i może je stosować każdy w warunkach domowych. Zdarza się również, gdy nie jesteśmy w stanie opracować blizny manualnie lub zrosty znajdują się zbyt głęboko stosujemy suche igłowanie blizny. 

Terapia ta nie jest niestety możliwa do wykonania samemu, więc musisz udać się koniecznie do specjalisty jeśli wcześniejsze metody  okazały się nieskuteczne . Daje natomiast szybkie i zamierzone efekty. 

Pamiętajmy, jeśli masz jakieś wątpliwości skonsultuj się ze swoim fizjoterapeutą, który rozwieje wszelkie twoje wątpliwości oraz podpowie ci w jaki sposób najbezpieczniej będzie poprowadzić proces rehabilitacji. 


W naszym studiu fizjoterapii w Wysogotowie obok Skórzewa i Przeźmierowa pracujemy z bliznami po operacjach. Więcej informacji znajdziesz tutaj https://pro-balans.pl/uslugi/fizjoterapia-pooperacyjna/ .

Jak wygląda blizna po operacji?

Wygląd blizny pooperacyjnej zależy od:

  • rodzaju operacji
  • głębokości nacięcia
  • miejsca na ciele na którym było wykonane cięcie
  • indywidualnych predyspozycji genetycznych            

Zazwyczaj świeża blizna jest czerwona lub różowa, może być nieco podniesiona i twardsza niż otaczająca ją skóra. Z czasem blizna staje się jaśniejsza i mniej widoczna, jednak proces ten może trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Niektóre osoby mogą doświadczyć powikłań, takich jak:

  • Sina blizna po operacji – może wskazywać na problemy z krążeniem w miejscu nacięcia lub na reakcję na szwy.
  • Twarda rana po operacji – to częsty efekt procesu gojenia, jednak warto skonsultować się z lekarzem, jeśli twardość utrzymuje się przez długi czas.

Fazy gojenia blizny po operacji

Na samym wstępie warto uświadomić sobie fakt, że gojenie się blizny to nic innego jak proces. Nie znamy jeszcze technik, które pozwolą nam na gojenie się blizny w jeden czy dwa dni. Owszem na rynku znajdują się różnego rodzaju preparaty które wspomagają proces gojenia blizny, ale nadal zajmuje to określoną ilość czasu.

Poza preparatami medycznymi możemy taką bliznę też mobilizować manualne.

Blizna pooperacyjna powstaje w wyniku procesu regeneracji uszkodzonych tkanek. Proces ten przebiega w kilku etapach:

  • Faza zapalna – trwa kilka dni po operacji. Rana jest zaczerwieniona, mogą pojawić się obrzęki. W tym czasie organizm usuwa uszkodzone tkanki i walczy z ewentualnymi infekcjami.
  • Faza proliferacyjna –  trwa około 2-3 tygodni. Tworzy się nowa tkanka, która stopniowo wypełnia ranę.
  • Faza przebudowy – może trwać nawet do kilku miesięcy, a czasami lat. Blizna staje się coraz bardziej elastyczna i zaczyna przypominać wyglądem zdrową skórę, choć nie zawsze całkowicie zanika.

Ważne jest, aby pielęgnować bliznę od samego początku. Proces gojenia może trwać długo, jednak właściwe postępowanie zmniejsza ryzyko powstania nieestetycznych zmian, takich jak twarda blizna po operacji lub zgrubienie.

fazy gojenia blizny po operacji

Co zrobić, gdy blizna nie goi się prawidłowo?

Jeśli proces gojenia się blizny pooperacyjnej nie przebiega prawidłowo, np. rana długo pozostaje twarda lub sina, konieczne może być skonsultowanie się z lekarzem.

Niepokojące objawy to także:

  • Nadmierne zgrubienie lub przerost blizny (bliznowiec).
  • Silne zaczerwienienie
  • Pojawienie się ropnej wydzieliny
  • Utrzymujący się ból lub pieczenie w miejscu blizny.

W takich przypadkach możliwe jest zastosowanie bardziej zaawansowanych metod, takich jak zabiegi laserowe, zastrzyki z kortykosteroidów lub specjalistyczne terapie farmakologiczne, które powinny ułatwić proces gojenia blizny.

Jak zapobiegać powstawaniu nieestetycznych blizn?

Aby zminimalizować ryzyko powstania widocznej, twardej blizny po operacji, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Po pierwsze dbanie o higienę skóry, które wiąże się z regularnym przemywaniem rany lub zmiany opatrunk.
  • Po drugie unikanie nadmiernego obciążenia blizny zwłaszcza we wczesnych okresach. Pamiętajmy, że jeśli blizna nie będzie dostatecznie zrośnięta nadmierna aktywność fizyczna może prowadzić do jej rozejścia, co wydłuży proces gojenia. Nie oznacza to jednak, że ograniczamy aktywność fizyczną do zera.
  • Po trzecie stosować zalecone przez lekarza kremy/preparaty, których zadaniem jest wspomaganie procesu gojenia blizny.

Blizny po operacji – podsumowanie

Blizna po operacji jest naturalnym efektem gojenia tkanek, a jej wygląd zależy od rodzaju zabiegu, głębokości nacięcia i indywidualnych predyspozycji. Prawidłowa pielęgnacja blizny jest kluczowa dla jej estetycznego wyglądu i elastyczności.

Do najważniejszych metod wspierających gojenie należą unikanie słońca oraz mobilizacja blizny, np. przez masaż. Jeśli blizna nie goi się prawidłowo (np. jest sina, twarda lub pojawia się ropna wydzielina), konieczna może być konsultacja z lekarzem i bardziej zaawansowane terapie, takie jak zabiegi laserowe.

W naszym studiu fizjoterapii w Wysogotowie obok Skórzewa i Przeźmierowa pracujemy z bliznami po operacjach. Więcej informacji znajdziesz tutaj https://pro-balans.pl/uslugi/fizjoterapia-pooperacyjna/ .

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jak długo goi się blizna po operacji?

Proces gojenia się blizny może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, a w niektórych przypadkach nawet do roku lub dłużej. Na początku blizna jest czerwona i twarda, ale z czasem staje się jaśniejsza i bardziej elastyczna.

Jak pozbyć się blizn po operacji?

Całkowite zniknięcie blizn po operacji jest rzadko możliwe, ale można znacząco poprawić ich wygląd. Skuteczne metody to stosowanie opatrunków silikonowych, specjalnych maści, masażu blizny oraz, w trudniejszych przypadkach, zabiegi laserowe.

Kiedy blizna powinna niepokoić?

Blizna powinna niepokoić, jeśli jest bardzo twarda, sina, zaczerwieniona, ropieje, lub towarzyszy jej silny ból. Takie objawy mogą wskazywać na infekcję lub problemy z procesem gojenia i wymagają konsultacji z lekarzem.

Czy blizny po operacji znikają?

Blizny po operacji nie znikają całkowicie, ale z czasem mogą stać się znacznie mniej widoczne. Proces ten trwa od kilku miesięcy do kilku lat.

Co zrobić, żeby blizna zniknęła?

Aby blizna była jak najmniej widoczna, należy regularnie stosować maści lub plastry silikonowe, unikać słońca oraz delikatnie masować bliznę. W przypadku starszych blizn można rozważyć zabiegi laserowe.

Po jakim czasie blizna przestaje być czerwona?

Blizna przestaje być czerwona zazwyczaj po kilku miesiącach. Proces ten zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz sposobu pielęgnacji blizny.

Bibliografia

Terapia blizn – Nils E. Bringeland, David Boeger – 2020
Leczenie blizn pourazowych. Podstawowe zasady, praktyka, i techniki terapii manualnej. C. Ryan – 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *